ManşetTeknoloji

İlk kez insan beynine çip takıldı

Bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz sahneler gerçek oldu. Uzun bir süredir beyinbilgisayar arayüzü teknolojileri üzerine çalışmalar yürüten ABD’li milyarder girişimci Elon Musk’ın sahip olduğu nöroteknoloji şirketi Neuralink tarafından insan beynine çip yerleştirildi.

ABD’li girişimci Elon Musk ilk kez bir insana beyin çipi yerleştirdi. Çip sayesinde, düşünceyle telefon veya bilgisayar kullanılabilecek. Sonuçlar “umut verici” bulundu. Böylece bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz çip takılmış insanlar gerçek oldu. Uzun bir süredir beyin-bilgisayar arayüzü teknolojileri üzerine çalışmalar yürüten ABD’li milyarder girişimci Elon Musk, eleştirilere neden olan hayalini gerçekleştirdi. Nöroteknoloji şirketi Neuralink’in kurucusu Musk, geçtiğimiz yıllarda maymunlar üzerinde çalışmış ve beyinlerine çip takmıştı. Ünlü milyarder, ilk kez bir insana beyin çipi yerleştirdi. Musk, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bir insana Neuralink tarafından implant yapıldığını aktardı. İyileşme sürecinin iyi gittiğini belirten Musk, ilk sonuçların “umut verici” olduğunu ifade etti.

‘DÜŞÜNEREK’ KONTROL EDECEK
Musk, ilk Neuralink ürününün adının “Telepati” olduğunu belirterek, sadece düşünerek telefon veya bilgisayarın ve bunlar aracılığıyla hemen her cihazın kontrolünü sağladığını aktardı. İlk kullanıcıların uzuvlarını kullanma kabiliyetini kaybetmiş kişiler olacağını kaydeden Musk, “Stephen Hawking’in hızlı bir kâtip veya müzayedeciden daha hızlı iletişim kurabildiğini hayal edin” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu